Poniedzia�ek, 25 Wrzesie� 2023 r. Aureli, Kamila
Pogoda: Mazowieckie temp. -5 °C ciśn. 1024 hpa
Asystent lewoskrętu BMW
~20-05-2011; 10:22

Asystent lewoskrętu BMW

Technologia systemów bezpieczeństwa montowana w pojazdach rozwija się w błyskawicznym tempie. BMW opracowuje zupełnie nowy system, który ma pomóc kierowcy w bezpiecznym wykonywaniu lewoskrętów. Jak działa?

Asystent lewoskrętu testowany jest obecnie w najnowszym samochodzie BMW serii 5. System ten uruchamiany jest automatycznie w momencie gdy kierujący zbliża się do skrzyżowania i decyduje się rozpocząć manewr lewoskrętu. Rozpoznanie to podzielone jest na dwa etapy. Za pozycjonowanie pojazdu odpowiedzialny jest system nawigacji, który umożliwia lokalizację auta z precyzją do jednego metra. Kamery, które już dziś są na wyposażeniu serii 5 rejestrują zmiany pasa ruchu i znaki poziome na drodze.Z włączonym asystentem skrętu, trzy laserowe skanery z przodu pojazdu śledzą na dystansie 100 m sytuację panującą przed autem. Są one w stanie wykryć nie tylko samochody, czy ciężarówki, ale także motocykle. Jeśli system wykryje zbliżający się pojazd, a kierujący mimo to nadal będzie kontynuował manewr, spowoduje to aktywację asystenta, który rozpocznie hamowanie umożliwiając natychmiastowe zatrzymanie. W tym samym czasie sygnał dźwiękowy oraz komunikat na desce rozdzielczej ostrzeże o niebezpieczeństwie kierującego autem. Kolejność tych działań jest celowa i ma za zadanie przyspieszyć reakcję prowadzącego na zaistniałą sytuację. Projektanci zaznaczają, że kierujący przez cały czas ma kontrolę nad asystentem i może go pominąć (np. w sytuacji, gdy trzeba oczyścić drogę dla pojazdu uprzywilejowanego).Drugi wariant tego systemu, oprócz skanerów laserowych i kamer z BMW serii 5 może być również wyposażony w komunikację WLAN car-to-x. W niedalekiej przyszłości dzięki systemowi „car-to-x” zapewniającemu komunikację między pojazdami, funkcjonalność asystenta lewoskrętu zostanie zwiększona do 250 m. Obecnie trwają testy przy użyciu także motocykla BMW R1200GS, który również wyposażono w ten bardziej rozbudowany wariant.

poprzednia 1 2 następna

 
Dodaj do: Drukuj stronę Wyślij link Zgłoś błąd  
  Dodaj swój komentarz  

0 komentarzy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Bikers.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli którykolwiek z komentarzy zamieszczonych na forum łamie prawo zawiadom nas o tym

Honda SH300i - Moda na skuter
Test skutera Honda SH300i w iście "bondowskim" stylu. Zobacz jak miejski pojazd Hondy spisał się podczas naszych jazd.  »
Aprilia Shiver i Triumph Street Triple - uliczny dreszcz
O tytuł ulicznego rozrabiaki ubiegają się Aprilia Shiver oraz Triumph Street Triple. Wyposażone w akcesoryjne wydechy maszyny nieźle nastraszyły mieszkańców stolicy.  »
Dziennikarz Bikers.pl ratuje świat
Jak się okazało, redaktor Tomek "Zimek" Zimiński w rzeczywistości nazywa się Eustachy Morowiec i prowadzi podwójne życie. Kamery przemysłowe zarejestrowały jego tajne działania, gdy dosiadając Triumpha Rocketa III staje się superbohaterem! »
REKLAMA