Niedziela, 10 Grudzieďż˝ 2023 r. Daniela, Julii
Pogoda: Mazowieckie temp. -5 °C ciśn. 1024 hpa
Motoautostrada_Warszawa_15
~22-03-2011; 10:42

Jeździsz "puszką"? Te zasady są dla ciebie!

Od kwietnia do września notuje się wzmożony ruch motorowerzystów i motocyklistów, dlatego kierowcy samochodów powinni odpowiednio przygotować się na spotkanie z nimi.
Ciąg dalszy...


„Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że dodatkowe manewry nie muszą być oznaką bezmyślności, popisów lub chęci dzielenia miejsca na pasie - wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Należy dokładnie rozglądać się, analizując otoczenie szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo - radzą specjaliści. Miejmy na uwadze, że motorowery i motocykle mogą zniknąć z pola widzenia w martwym punkcie lub mogą zostać przysłonięte przez większe pojazdy”.

Na koniec trochę informacji i danych statystycznych. "Uprawnienia do jazdy motorowerami mogą zdobyć już 13-latkowie. Według danych policyjnych, najczęstszymi sprawcami wypadków motorowerowych są nieletni kierowcy (w 2009 r. wina leżała po ich stronie w 451 przypadkach). To bardzo ważna informacja, mamy tu bowiem do czynienia z niedoświadczonymi i nie w pełni wyszkolonymi uczestnikami ruchu drogowego, w kontakcie z którymi powinniśmy zachować wzmożoną czujność. W 2009 r. motorowerzyści uczestniczyli w 2 294 wypadkach, w niespełna połowie z nich zostali uznani za sprawców. Motocykliści uczestniczyli w 2 576 wypadkach, w 1 151 wina leżała po ich stronie. Jednymi z głównych przyczyn wypadków powodowanych zarówno przez motocyklistów jak i motorowerzystów są: niedostosowanie prędkości, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu."

Zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów:
• myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe
• uważaj zwłaszcza na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo
• zachowaj dystans minimum 4 sekund od motocykla
• uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów
• udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki
• pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy
 
Dodaj do: Drukuj stronę Wyślij link Zgłoś błąd  
  Dodaj swój komentarz  

0 komentarzy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Bikers.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli którykolwiek z komentarzy zamieszczonych na forum łamie prawo zawiadom nas o tym