Sobota, 23 Wrzesieďż˝ 2023 r. Liwiusza, Tekli
Pogoda: Mazowieckie temp. -5 °C ciśn. 1024 hpa
Kingway Poland_Trophy 05
~09-03-2011; 13:04

Legalne quady już wkrótce

Niejasne przepisy dotyczące quadów, pozostawiały sporą swobodę zarówno przy ich rejestracji, ale także podczas jego użytkowania. Wszystko wskazuje na to, że niebawem ma się to zmienić.

Kupując quada, który posiada homologację mamy możliwość jego rejestracji. Dotychczasowe prawo pozwalało jednak dokonywać takiej czynności wpisując w dowodzie rejestracyjnym "samochód" "motorower" lub nawet "ciągnik". Brak odpowiednich przepisów sprawiał, że czterokołowy pojazd był traktowane jak zwykłe pojazdy dzięki czemu kierujący nie musiał nosić kasku. Taki stan ma ulec zmianie bowiem gotowy jest już projekt ustawy, która ma obowiązywać od 11 lutego 2012 r.

Jak podaje "Dziennik Gazety Prawnej" znowelizowane przepisy mają jasno określić "quadowe prawo". W ustawie znajdzie się podział na czterokołowce (pojazdy samochodowe przeznaczone do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, których masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób) i czterokołowiec lekki (prędkość maksymalna nie może przekraczać 45 km/h a masa własna 350 kg).

W projekcie znalazł się także zapis zabraniający poruszanie się quadami po drogach ekspresowych i autostradach. Nałożony zostanie także nakaz jazdy w kaskach kierowców (z prawem jazdy minimum B1 lub AM dla "lekkich") oraz pasażerów, chyba, że pojazdy będą miały nadwozie zamknięte oraz pasy bezpieczeństwa.

 
Dodaj do: Drukuj stronę Wyślij link Zgłoś błąd  
  Dodaj swój komentarz  

1 komentarzy
w końcu ...  2011-09-20 20:51
~monia's
W końcu bo chce przytachac sobie z UK Raptorka 350.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Bikers.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli którykolwiek z komentarzy zamieszczonych na forum łamie prawo zawiadom nas o tym

Crash test: tramwaj kontra auto!
Niecodzienny pokaz zorganizowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa i Tramwaje Warszawskie, w którym przeprowadzono crash test połączony z akcją ratunkową służb mundurowych. »
188 km/h na jednym kole
Kierowca jednośladu, jadąc na jednym kole, wyprzedzał rząd samochodów i pędził po mieście z prędkością 188 km/h. Kara była adekwatna... »
Nadjeżdża Romet 249 Division
Już za miesiąc do sprzedaży trafi długo oczekiwany naked bike Rometa, o którym mówiliśmy już podczas wystawy w Mediolanie i w Warszawie. Modelem 249 Division polski producent otwiera nowy rozdział w historii Rometa.  »
Wiktor Węgrzyn o tragedii w Smoleńsku
Na temat tragicznych wydarzeń związanych z katastrofą samolotu prezydenckiego, rozmawialiśmy z organizatorem motocyklowego Rajdu Katyńskiego Wiktorem Węgrzynem. »
REKLAMA